Youhu kiállítás
Youhu kiállítás
Youhu
A Youhu az Y-nemzedék legjobb magyar művészeinek különleges, közös bemutatója a Kieselbach Galériában. Fiatalok, aki az elmúlt évtized művészettörténetét írták.
Nem véletlen fogalmazódott meg a könyv és a hozzá tartozó kiállítás ötlete egy vidám csatakiáltás – Youhu – formájában. A magyar Y-generációs művészek olyan sikereket értek el a nemzetközi színtéren az elmúlt pár évben, amihez foghatót egyik magyar képzőművésznemzedék tagjai sem korábban. Nemcsak az itthon virágzó kortárs műtárgypiacon szárnyalnak, de öt-tíz-tizenöt alkotóért a nemzetközi gyűjtők is lelkesednek, galériák képviselik őket Ázsiától az Egyesült Államokig, a vásárlók sok esetben várólistára kénytelenek feliratkozni, ha művekhez szeretnének jutni. Ilyen boommal korábban nem találkozott még soha a magyar művészet. A harminc körüli, illetve a harmincas éveikben járó milleniálok nemzedékét nem bénította meg a „se nem elég közel, se nem elég távol” tudata (ami a 20. századi modern művészeket emigrálásra kényszerítette), hanem magától értetődő természetességével vették fel a kapcsolatot, sokszor az interneten át, a globális kortárs művészeti színtérrel, beilleszkedve annak sokszínű világába. A „Youhu-nemzedék” megérdemelt egy olyan összefoglaló bemutatkozást, amire eddig még nem került sor, tudatosítva a széles közönségben is a szakma által ismert, szétszórt sikertörténeteket. Ezt a célt szolgálja a Youhu könyv és a Youhu kiállítás, ami a Kieselbach Galéria nagyvonalú, önzetlen támogatásának köszönhetően valósulhatott meg.
A kortárs művészek arculatteremtő bemutatkozói olyan csoportos kiállítások, ahol egy-egy nemzedék legjava szerepel. Ilyen volt a hatvanas években az IPARTERV (ami mára a nemzedék címkéjévé vált), és ilyennek készül a Youhu is. A művészettörténeti kánont ilyen tárlatok alakítják. A Youhu negyvenhárom fiatal magyar kortárs művész bemutatkozó kiállítása a Kieselbach Galériában, ami egy angol nyelvű album (Youhu: The New Generation of Hungarian Contemporary Art) megjelenését ünnepli. A programban szereplő alkotókat és művészcsoportokat két olyan kortárs kurátor válogatta (Sárvári Zita és Rieder Gábor), akik szárnybontogatásuk óta figyelemmel követték a fiatal nemzedék kiforrását, számos cikkben, tanulmányban és kiállításban népszerűsítve munkásságukat, közreműködve felfedezésükben. A pályakezdő tehetségekből mostanra érett, sikeres alkotók lettek, akik „megírták” a 2010-es évek művészettörténetét.
A Youhu művészeinek stílusvilága és alkotói megközelítése lefedi a 2010-es évek és a 2020-as évek elejének összes jelentős nemzetközi tendenciáját, az újabsztrakciótól az organikus nonfigurativitásig, a posztkonceptuális nyelvezettől a posztinternetes esztétikáig, az archaikus formaképzéstől a naiv elbeszélőmodorig, a digitális képalkotástól a neoexpresszív ecsetkezelésig. A sokszínű mezőnyben megtalálható klasszikus olajfestmény, digitális videó, bronzszobor, installáció és kerámiaplasztika is. Minden kiállítót egy-egy olyan markáns főmű képvisel, amelyek évtizedek múlva is reprezentálják majd az egyéni művészi univerzumokat; többségük friss alkotás, amiket a Kieselbach Galériában láthat először a műértő és műgyűjtő közönség.
A 43 alkotó, illetve művészcsoport többsége itthon dolgozik a legjobb hazai galériákkal (acb Galéria, Deák Erika Galéria, Glassyard Galéria, Horizont Galéria, Inda Galéria, Kisterem, Longtermhandstand, TRAPÉZ Galéria, VILTIN Galéria stb.), sokuk rendszeresen kiállít a nemzetközi színtéren (többnek van állandó külföldi galériája: Csató József, Ezer Ákos, Kárándi Mónika, Keresztes Zsófia, Keresztesi Botond, Makai Mira Dalma, Puklus Péter stb.), páran a nemzetközi színtéren futottak be nagy sikert (Bozó Szabolcs, Josef Kristofoletti, Magyarlaki Bence, Nemes Márton, Szántó Borbála stb.) vagy már eleve külföldön (Jacob Kassay), illetve a határon túl születtek. Közös fellépésük az Y-nemzedék legjavának hiánypótló bemutatkozása, a fiatal magyar kortárs képzőművészet sosem látott frissességű seregszemléje. A művészettörténetet most írjuk. Youhu!
Youhu
művészek: Barabás Zsófi, Batykó Róbert, Bernáth Dániel, Bolla Szilvia, Borsos Lőrinc, Bozó Szabolcs, Csató József, Cséfalvay András, Dallos Ádám, Dobokay Máté, EJTECH, Ember Sári, Erményi Mátyás, Ezer Ákos, Fridvalszki Márk, Gosztola Kitti, Győri Andrea Éva, Hollow, Kárándi Mónika, Jacob Kassay, Josef Kristofoletti, Keresztes Zsófia, Keresztesi Botond, Kis Judit, Kis Róka Csaba, Kiss Adrian, Kristóf Gábor, Kútvölgyi-Szabó Áron, Magyarlaki Bence, Makai Mira Dalma, Melkovics Tamás, Moizer Zsuzsa, Molnár Zsolt, Nemes Márton, Pintér Gábor, Puklus Péter, Schmied Andi, Süveges Rita, Szabó Menyhért, Szántó Borbála, Szinyova Gergő, Tranker Kata, Ulbert Ádám
kurátorok: Sárvári Zita & Rieder Gábor
helyszín: Kieselbach Galéria
nyitva tartás: 2022. július 15–augusztus 12.
Youhu: The New Generation of Hungarian Contemporary Art. Szerk.: Sárvári Zita – Rieder Gábor, Kieselbach Galéria, Budapest, 2022
384 oldalas angol nyelvű művészeti album 43 fiatal kortárs magyar művészről, illetve alkotói kollektíváról
művészek: Barabás Zsófi, Batykó Róbert, Bernáth Dániel, Bolla Szilvia, Borsos Lőrinc, Bozó Szabolcs, Csató József, Cséfalvay András, Dallos Ádám, Dobokay Máté, EJTECH, Ember Sári, Erményi Mátyás, Ezer Ákos, Fridvalszki Márk, Gosztola Kitti, Győri Andrea Éva, Hollow, Kárándi Mónika, Jacob Kassay, Josef Kristofoletti, Keresztes Zsófia, Keresztesi Botond, Kis Judit, Kis Róka Csaba, Kiss Adrian, Kristóf Gábor, Kútvölgyi-Szabó Áron, Magyarlaki Bence, Makai Mira Dalma, Melkovics Tamás, Moizer Zsuzsa, Molnár Zsolt, Nemes Márton, Pintér Gábor, Puklus Péter, Schmied Andi, Süveges Rita, Szabó Menyhért, Szántó Borbála, Szinyova Gergő, Tranker Kata, Ulbert Ádám
szerzők: Domenico de Chirico, F. Földényi László, Rózsa Farkas, Fehér Dávid, Fenyvesi Áron, Daniela Fetz, Maja & Reuben Fowkes, Katharina Galladé, Carolina Grau, Alexia Green, Hornyik Sándor, Horváth Lili, Kopeczky Róna, Yannis Kostarias, Caroline Krzyszton, Ava Lynam, Maj Ajna, Adam Mazur, Molnár Ráhel Anna, Molnár Veronika, Német Szilvi, Chelsea Pierce, Popovics Viktória, Marion von Schabrowsky, Soós Andrea, Szabó Noémi, Szalai Borbála, Tayler Patrick, Sonja Teszler, Trezzi Nicola, Laura Windhager, Z. Nemes Márió, Zemlényi-Kovács Barnabás, Zsikla Mónika
grafika: Katyi Ádám
Sárvári Zita
1981-ben született művészeti tanácsadó és kurátor. A PTE-n és a berlini Humboldt Egyetemen tanult művészetelméletet és kommunikációt. A 2000-es évek óta aktív részvevője a hazai kortárs képzőművészeti és fotográfiai színtérnek. Kurátorként dolgozott – többek között – a Virág Judit Galériánál, művészeti igazgatóként a Deák Erika Galériánál, tanácsdóként a Székesfehérvári Szent István Király Múzeum, a Pallas Athéné Alapítvány és a Société Budapest mellett. Kurátorként többtucat kiállításon mutatta be a feltörekvő fiatal nemzedék képviselőit. Számos nagy sikerű regionális csoportos kiállítás fűződik a nevéhez (pl. Beyond the Obvious), kutatta a neoavantgárd szitanyomás történetét, jelenleg tanácsadó a Fajó Alapítványnál és vezeti az általa alapított Heart & Cherry Limited Editions projektgalériát.
Rieder Gábor
1978-ban született szabadúszó művészettörténész, kurátor, szerkesztő és művészeti tanácsadó. A PPKE-n tanult művészettörténetet és irodalmat, majd az ELTE-n doktorált művészettörténetből. Kritikusként és kutatóként többszáz műkritika és tanulmány fűződik a nevéhez a kortárs művészet és a 20. századi magyar képzőművészet tárgykörében. Könyvszerkesztőként – többek között – olyan köteteket jegyez, mint a Pokoli aranykor (2017) vagy a Frey úr ír (2022), alapító főszerkesztőként olyan lapoknál dolgozott, mint a Flash Art Hungary vagy az Artkartell. Kurátorként többtucat kiállításon mutatta be a feltörekvő fiatal nemzedék képviselőit különböző kiállítóhelyeken. Jelenleg könyvszerkesztő a Kieselbach Galériánál, művészeti tanácsadó a MNB-Ingatlan Kft. szakmai kuratóriumában és kurátor a Esterházy Art Awardsnál.