Nagy Sándor Németbánya, 1869 - 1950, Gödöllő
Az Országos Mintarajztanodában kezdte tanulmányait. 1890-ben ösztöndíjat nyert Rómába, 1892-től a párizsi Julian Akadémia növendéke volt, 1900-ban tért haza. Még Rómában ismerkedett meg Körösfői-Kriesch Aladárral, akivel barátok és munkatársak lettek. Bár a gödöllői művésztelep életében, munkájában a kezdetektől részt vett, csak 1907-ben telepedett le ott. Készített egyedi és sokszorosított grafikákat, dolgozott bőrrel, ismertek bútor- és faliszőnyegtervei. A magyar szecesszió legjelentősebb vállalkozásában, a marosvásárhelyi Kultúrpalota dekorációs rendszerének kialakításában üvegablaktervekkel vett részt. Üvegablakai láthatók még a hágai királyi palota fogadótermében, sgrafittói a veszprémi színház homlokzatán; monumentális megbízásai között szerepelt freskóegyüttesek kivitelezése is (Pesterzsébet, Szent Erzsébet plébániatemplom). 1934-tól ezt a technikát, továbbá a gobelin- és a mozaikkészítés módszerét oktatta a Képzőművészeti Főiskolán.
* R. GELLÉR Katalin, Nagy Sándor, (A Művészet Kiskönyvtára, 123), Budapest, Corvina, 1978. * Nagy Sándor, 1869-1950, szerk. GÉCZI János, Vár Ucca Tizenhét, 1999/2.
Önnek is van Nagy Sándor képe?
Kérjen ingyenes értékbecslést, akár teljes hagyatékra is! Hasonló alkotását megvásároljuk készpénzért, átvesszük aukcióra vagy online értékesítjük.