Lehoczky György
Festő, grafikus. Építészmérnök diplomát szerzett. Festeni és rajzolni ezután kezdett. Saarbrückenben él. Több kiállításon szerepelt. Könyvillusztrációkat is készített.
"Lehoczky György a Budapesti Műegyetemen tanult építészetet. Később két templomot épített Budapesten: a Léka térit és egy másikat. Több más kisebb épületet is. A Hangya szövetkezet budafoki borpincészetének az épületét ő építette. Tanácstermében freskók festett; az apa, fiu és a szamár történetét. Vásárra mennek, akár az apa, akár a fiú, akár mindketten vagy senkise ül a szamárra, mindenképpen hibáztatja valaki őket. Nem lehet mindenkit kielégíteni.
Feleségét, Cmetonyi Editet a 30-as évek elején vette feleségül. Egy fiuk, Gergely (1930) és leányuk Veronika (1935) született. Ezekkel menekültek nyugatra 1945-ben. Hosszas, többnyire gyalog, vándorlás után nyáron érkeztek Ausztria legnyugatibb határára, Vorarlbergbe. Lehoczky György egy kerámia gyárban, Bergenzben kapott ideiglenes állást. Akkor minden ideiglenes volt.
Már akkor elkészültek biblia illusztrációi, tollrajzok melyek közül később csak egy-kettő jelent meg levelezőlapon. Néhányat később meg is festett. Későbbi könyvillusztrációit egyrészt a felvidéki, barokk kisvárosok, másrészt a vorarlbergi falvak és vidék stílusa befolyásolta. Meseszerű naivitását, érzelmességét és humorát egész életen át megtartotta. Ezek tükröződnek képeiben. ("Mukis wunderbare Reise", Annette Betz Verlag, München, 1973. - "Mukis Wunderbaum". Annette Betz Verlag, München, - "Vom goldenen Überfluss der Welt", Eugen Salzer Verlag, Heilbronn, 1978. - "The Wonderful Tree", Golden Press, New York, Western Publishing Co., Racine, WI. 1974.) Protestánc létére jobban ismerte a szentek életét, mint akármelyik katolikus pap. Fontos szerepet játszottak rajzaiban, festményeiben és a színes üvegablakokban, melyeket később templomok részére készített.
A család 1947-ben Saarbrückenben telepedett le. Ott bontakozott ki Lehoczky György építészeti és festői munkássága élete végéig. Színes üvegablakai valami 30 templomot ékesítenek.
Többek között Christkönigskirche és St. Arnulad, Saarbrückenben, Baltersweiler templomának és Saarlouis evangélikus templomának ablakait ő készítette Joseph Wenzel saarbrückeni műhelyében. Két templomot is épített a Saar-vidéken: a "Redemptoristinnenkirche"-t és kolostort Püttlingenben, meg a "Redemptoristenkirche"-t Bous-ban. Oltárképet is festett: a Saar-vidéki Klarenthal katolikus templomában."
/Tuzson János, Evanston, Illinois. 2008./