Berekméri Zoltán Kecskemét, 1923. Július 11. - 1988. Május 21., Pomáz
Tizennégy évesen kapott egy boxgépet, majd öccse (Steve Berekméri néven később Ausztráliában fotós) Rolleicordjával fényképezett. Kereskedelmi érettségije évében (1942) nyerte el a Magyarország Diákfényképező Bajnoka címet. Ennek ellenére 1942–1958 között postatisztviselőként él Békéscsabán, és csak kedvtelésből fotografált. Kálmán Kata és néhány munkatársa az, aki felismerte a benne rejlő tehetséget, és Budapestre hívta. 1958–1978 között a Petőfi Irodalmi Múzeum műtárgy-fényképészeként reprodukciók, műtárgyfotók, enteriőrök tízezreit kellett fotóznia. Fotós pályafutása 1939-1985 között zajlott, legjobb korszaka az ötvenes évek második felére esett. Az 1958 utáni időszakra esik fotóművészként alkotói pályájának csúcsa. Kevés nálánál egységesebb és magasabb színvonalú művészi életművet tudhat magáénak a huszadik századi magyar fotográfia. Csendes, szemlélődő, érzelmekben gazdag képei elszakadtak az őt meg nem értő kor aktualitásától, s egy időtlen, teretlen világ lenyomatait őrzik. Fő műfajai a lírai tájkép, csendélet, a zsáner. Képeiből a riportos, dokumentarista, szociografikus jelleg szinte teljesen hiányzik. Legfőbb sajátossága a zárt, kiegyensúlyozott kompozíció, a fényekkel, árnyékokkal való mesteri bánásmód. Nagy mesterségbeli tudás és gondos kidolgozás jellemezte. Életét a pomázi munkaterápiás intézetben fejezte be.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége alapító tagja (1956), A következő évtől a Művészeti Alap (MAOE) tagja lett. 1958-tól a FIAP (Nemzetközi Fotóművészeti Szövetség) vette fel tagjai sorába.
Kiállításai: 1985-ben rendezték első gyűjteményes kiállítását az Ernst Múzeumban. 1986: Pomázi Művelődési Ház és Könyvtár; 1992: Berekméri Zoltán emlékkiállításaMunkácsy Mihály Múzeum Békéscsaba; 1995: Art Expo Budapest, a Magyar Fotográfiai Múzeum kiállítása. Berekméri Zoltán és Steve Berekméri közös kiállítása. Munkácsy Mihály Múzeum, Békéscsaba 1998. Berekméri Zoltánfotói. Mai Manó Ház, Budapest 2003.
Könyvei: a kortárs magyar fotográfusokat bemutató Fényképtár könyvsorozat vele kezdődött Berekméri Zoltán. Budapest, Intera kiadó, 1995.
Díjai, kitüntetései: 1942: Magyarország Diákfényképező Bajnoka; 1958: AFIAP, 1986: Szocialista Kultúráért.
Munkái közgyűjteményekben: Magyar Fotográfiai Múzeum, Petőfi Irodalmi Múzeum