Kérjük válasszon!

 

Festmények

 

Fotográfia

Balogh Rudolf Budapest, 1879 - 1944, Budapest

BALOGH RUDOLF (Budapest, 1879. szeptember 1 – Budapest, 1944. október 9.) Aranykoszorús fényképészmester, fotóművész, a magyaros stílus néven ismert fotográfiai irányzat egyik megteremtője és legjelesebb képviselője. A magyar fotóművészet úttörő, formateremtő egyénisége. A képein megörökített apró események, mindennapi helyetek derűs életszemléletet sugároznak. Harmóniát áraszt klasszikus szerkesztésmódja is, állandó törekvése a képi egyensúlyra. A magyar falu, a magyar táj jellegzetességeit fényképezte, s ez éppen kapóra jött a Trianon jegyében vezérelt hivatalos kultúrpolitikának. Képeit főleg a Pesti Napló Képes Melléklete, idegenforgalmi kiadványok, külföldi magazinok közölték. Bécsben a Höhere Graphische Lehr- und Versuchsanstalt hallgatója volt. A főiskola után még két évig tökéletesítette szakmai tudását külföldön, miközben megjárta Münchent, Görzöt, Konstantinápolyt, Bécset 1902-től még műtermes fényképészként a Vasárnapi Újságfotóriportere lett, s mint ilyen, az első egyike. Éjszakai városképei tették ismertté, rendszeresen részt vett a művészfényképezők kiállításain. Az első világháborúban a K.u.K. hadsereg haditudósító századának tagjaként József főherceg hadseregparancsnokot majd Vilmos császárt kísérve,  tízezernél több harctéri fotót készített. Háborús képeiből sok került a berlini és a bécsi hadimúzeumokba, de ekkor készült több mint kétezer nagyméretű 10x15-ös, 13x18 cm-es üvegnegatívja, panoráma- és sztereó képe a Magyar Fotográfiai Múzeumban van. 1920-tól majd másfél évtizeden keresztül a Pesti Naplófotóriportere. Mellette nőtt fel egy fotóriporter nemzedék, többek között Escher Károly, Lucien Aigner, Munkácsi Márton. Fő műfaja a népi Magyarország, a tájak, zsánerek, állatok évszakhoz kötődő megjelenítése volt. Nemcsak fotóival hatott, de a fotós közélet egyik irányítójává is lett, s jelentős része volt a magyar nyelvű fényképészeti szaksajtó történetében. 1911-től A Fényszerkesztője, 1914 júniusában kiadta a Fotóművészetcímű szaklapot. 1944-ben életműve egy része bombatámadás által elpusztult.

1991 után róla nevezték el a magyar fotográfia legrangosabb szakmai díját. Minden évben az a két-három személy nyeri el, akik a legtöbbet tették addig a magyar fényképezésért.
Könyvei: Kincses Károly-Kolta Magdolna: Minden fotóriporterek atyja: Balogh RudolfMagyar Fotográfiai Múzeum, 1997.

Önnek is van Balogh Rudolf képe?

Kérjen ingyenes értékbecslést, akár teljes hagyatékra is! Hasonló alkotását megvásároljuk készpénzért, átvesszük aukcióra vagy online értékesítjük.

Készpénzes, azonnali megvételre keressük a felsorolt művészek kvalitásos alkotásait

Részletek

Hírlevél feliratkozás

Értesüljön elsőként aukcióinkról, kiállításainkról és aktuális ajánlatainkról!

Lépésről-lépésre

Világhírűvé tesszük a magyar festészetet!