Fotóaukció 2007
Aukció
Időpont:
2007. november 10. 11:00 - 15:00
Kiállítás
Tekintse meg az aukciónkon megvásárolható alkotásokat kiállításunkon!
Fotóaukció 2007 2007. 11. 10.
Fotóaukció 2007 részletei
Több mint ötmillió forint André Kertész Újságárusnál című képéért
Kortárs siker: a legdrágábban eladott kortárs magyar fotó:
Több mint 2 millió forint Tóth György Lolitájáért
A Kieselbach Galéria karácsonyi, Vigszínházban rendezendő nagy festmény aukcióját megelőző fotóaukciójának összforgalma: 23 756 000 Ft (leütési jutalékkal együtt 28 507 200 Ft) volt. Az összkikiáltás 11 901 000 Ft volt).
Fotóaukció: nagy sikerű stratégiai döntés
A Kieselbach Galéria továbbra is az 1850-1950 közötti festmények aukcionálásában a legsikeresebb. Kieselbach Tamás és Einspach Gábor fontos stratégiai döntést hozott azzal, hogy az aukciós tevékenységet a fotóművészetre is kiterjessze a galéria. A döntésnek két, egymással szorosan összefüggő oka van. Az egyik az, hogy a magyar festészet presztízse külföldön elérje a világhírű magyar fotó (Brassai, Capa, Kertész, Moholy, Munkácsi) presztízsét.
A másik célkitűzés az, hogy a fotóművészetet itthon is a többi képzőművészeti ággal egyenrangúan kezeljék a gyűjtők és a múzeumok, ugyanúgy, mint külföldön.
A stratégia sikeres: Az a gyűjtőkör, amely eddig festményeket vásárolt, elkezdett a fotó iránt is érdeklődni. A Kieselbach fotóaukciók jelentős eredményeket értek el a fotóművészet más dimenzióba helyezésével Magyarországon.
ABSZOLÚT REKORD 5 280 000 Ft André Kertész Újságárusnál című képéért
Az 1934-ben Párizsban komponált alkotásért 4 400 000 forintig ment a licit. (Emlékeztetőül: 2007. május 19-én, a Kieselbach Galéria első fotóaukcióján érte el André Kertész művészete Magyarországon, hogy a fotográfiát műtárgyként ismerjék el. A Párizsi iskolaudvar című alkotás 3 millió forintos leütési árával a Magyarországon legdrágábban eladott fotó lett .)
A világhírű magyarok közül Brassai Templomajtóban című képért 850 000 forintig ment a licit (leütési jutalékkal együtt több mint egy millió forint).
Escher Károly életműrekord: 1 100 000 Ft, leütéssel együtt 1 320 000 Ft.
600 000 forintos kikiáltási árról indul Escher Károly "terrortörténeti dokumentumként" is kiemelkedő jelentőségű Biatorbágy. A borzalom völgye című 1931-es alkotása. Escher Károly fotója - amely XXI. századi nézője számára átértékelődik - ma fotótörténetünk nemzeti ikonja.
A kortárs fotó sikere: ABSZOLÚT KORTÁRS MAGYAR REKORD: több mint két millió forint Tóth György Lolita című alkotásáért
A 122 árverésre került tételből 90 történeti fotográfiai volt, 32 műtárgy pedig kortárs magyar fotóművész munkája. Közülük Tóth György fotóművész Lolita című 1998-ös képéért 1 800 000 forintig ment a licit.
Kieselbach Tamás egész eddigi tevékenységében kiemelkedően fontos a vizualitás és a történelmi, történeti háttér szoros összefüggése. A művészettörténet értelmezhetetlen háttér és történelem nélkül. A fotóaukció gazdag anyagának válogatásakor is fontos szempont volt ez: ezért rendkívül gazdag és szerteágazó a történeti, vintázs képek tematikája. Az élet drámai gazdagságát a legkülönbözőbb látványok sora adja vissza: meztelen női test, tánc, játék, sport, gyermekek, tűzijáték, busójárás, Budapest, kávéház, háború, katyusák, halál ugyanúgy témái a kompozícióknak mint ismert emberek arca: Karády Katalin, Kádár Béla, Amerigo Tot, Kodály Zoltán portréját vásárolták meg az aukción.
A kortárs fotóművészetnél a különleges előhívási technikák lehetőséget adnak a művészi kompozíciók nagy méretben való kifejtésére. Ezeknek a nagyméretű képeknek a Kieselbach Galéria falain való megjelenése is hozzájárult a kortárs fotóművészetnek ehhez a ragyogó sikeréhez.