Magyar siker Münchenben
Böhm Pál ünnepelt mesternek számított a bajor fővárosban, érzékeny ecsettel megfestett, „egzotikusan” magyaros karaktereivel tett szert világhírre. Lyka Károlytól tudjuk, hogy friss képei egyből a műteremből, „félig száraz állapotban vándoroltak főképp Amerika felé”, de sok került a Szépművészeti Múzeumba, illetve német közgyűjteményekbe is. Monográfia híján még mindig Lykára támaszkodva tudjuk, hogy müncheni műterme városszerte nevezetességnem számított, mert „34 éven át az odatévedő látogató azt hihette, hogy a pesti Néprajzi Múzeum egyik termét tolták át ide. Már az udvarban rogyadozott egy parasztszekér, amelyet a mester egy tiszamenti tanyáról vagy talán inkább valamely vándorcigánytól szerzett. Ez azután mint pittoreszk elem szerepelgetett Böhm festményein. (…) A fogason bográcsok és bögrék, egy másikon gatyák, szűrök, kanászkalapok, cigányrongyok. Csupa hiteles példány, amelyeket a mester nem kis fáradsággal gyűjtött”. A most felbukkant festmény tanúskodik arról, hogy Böhm nem csak a hazai karaktereket importálta a nemzetközi műtárgypiacra, hanem a helyi figurákat is érzékeny szemmel örökítette meg.
Rejtett tartalék
A finomszövésű, minőségi vászon a neves müncheni festékkellék-gyártónál, Schutzmann-nál készült a hátoldalon még ma is látható pecsét tanulsága szerint. A magyar festészet egyik titkos tartalékát a külföldön élő, nagy sikereket elérő művészek hazaszivárgó képei jelentik. Ez nemcsak a 20. századi modern mesterekre igaz, hanem olyan alkotókra is, mint László Fülöp vagy éppen Böhm Pál, akiknek magas kvalitású műveik keresett ritkaságnak számítanak a hazai műtárgypiacon. Bár László Fülöp a brit elit portretistájaként vált világhírűvé, Böhm pedig a müncheni akadémikusok neves mestereként, mégis Lászlónak ismerjük életképét a legendás müncheni sörcsarnokról (A Hofbräuhaus Münchenben, 1892, MNG). Böhm Pál most hazaérkező, eddig ismeretlen zsánere ugyanott játszódik (csak még a 19. század végi átépítés előtt): a híres-neves Hofbräuhausban. Bár a belső udvaron, a hordók között üldögélő-bóbiskoló alakok és a kezükben tartott cserépkorsók egyértelművé teszik, a részletekre mindig odafigyelő Böhm maga jegyezte fel a kép jobb alsó sarkába: „Jellemző alak tanulmányok a Müncheni Udvari sörház törzsvendégeiből”.
Hofbräuhaus am Platzl
A világ leghíresebb tavernájának számító Hofbräuhaus am Platzl eredeti, késő középkori csarnokát V. Vilmos építtette 1589-ben az udvar sörigényének kielégítésére. Az évszázadok során a Hofbräuhaus mintájára elterjedt sörcsarnokok a bajor társasági élet kitüntetett helyszíneivé váltak. Mozartot is elvarázsolta az – akkor még a széles közönség előtt meg nem nyitott – műintézmény, a közelben írta meg az Idomeneo című operáját, első alkalommal helyettesítve az ünnepélyes barokk operaforma szereplőit hús-vér figurákkal. Az ivóban a 19. század elejétől összesereglő polgárokat ugyanúgy felkereste a forradalomra készülő Lenin, mint az amerikai elnök John F. Kennedy. Ma is több mint száz csoport ül össze időről időre a faasztalok körül, miközben a legrégebbi asztaltársaság több mint hét évtizede jár vissza, kortyolva a bajor tisztasági törvények szerint készített aranyszínű Hofbräut. A mai HB sörök címkéjén is a Hofbräuhaus épületnek középkorias tömbje látható.
Munkácsy nyomában
A nagyváradi születésű Böhm Pál hosszú utat járt be, mire Münchenben neves festővé vált. Színtársulati díszletfestőként indult, majd másolta a bécsi Belvedere remekeit, utána rövid ideig iskolát működtetett Aradon (keze alól került ki Paál László!), egy ideig portrézásból és oltárképekből élt, majd 1871-ben végre hozzájutott egy miniszteri ösztöndíjhoz, aminek segítségével kijutott álmai városába, a pezsgő művészi közegéről ismert Münchenbe. A pályáját lejegyzetelő Olgyai Viktor írta meg, hogy abban a szerencsés pillanatba érkezett a bajor fővárosba, amikor a „népies iránti érdek éber volt, különösen ha az bizonyos novellisztikus vonással, etnografiailag hű mezben jelentkezett.” Böhm érzékeny karakterábrázoló képessége megjelenik a most vizsgált festményen is. A Munkácsyt idéző, feketéllő barna tónusba ágyazott színekkel előadott jeleneten tipikus bajor sörivó figurák szerepelnek.