Please choose!

 

Paintings

 

Photography

Jaszusch, Antal (Jasszus Antal) (1882 - 1965)

Night in the Metropol, 1920

For this work of art, we provide certificate of origin!

Do you have a Jaszusch, Antal (Jasszus Antal) painting?

Please request free evaluation, even for a complete heritage. We would be happy to purchase your artwork similar to this, or sell it at an auction or provide it for sale at our web gallery.

How does the webshop operate?

80,5x66,5 cm
Oil on canvas
Signed lower right: Jaszusch

Price on request

Are you interested in this work of art?

- Call us:

Show Phone number
- or:
Write to us

Fields marked with * are required

Cancel

Themes:  Traffic Night Travel Nagyváros

Subject :  Life

  • Biggest Hungarian painting collection
    More than 100.000 Hungarian works of art

  • We provide certificate work of origin for every purchased work of art
    We provide certificate work of origin for every purchased work of art

  • Personal viewing in the gallery
    After making an appointment in the Kieselbach Gallery in Budapest

  • Free painting valuation
    Free painting valuation

Study

Irodalom

Anton Jaszusch (1882–1965). Szerk.: Helena Nemcova, Galéria Júliusa Jakobyho Košiće, Kassa, 1995.

Zsófia Kiss-Szemán: Anton Janusch. Pútnici nebies. Galéria mesta Bratislavy, Pozsony, 2017.

Kosice modernism. Kosice Art in the Nineteen-Twenties. Szerk.: Lena Leskova, Vychodoslovenska Galeria, Kassa, 2013.

Years of disarray 1908–1928. Avant-gardes in Central Europe. Szerk.: Karel Srp, Muzeum umeni Olomouc, Olmütz, 2018.

 

Jaszusch Antal jellegzetes, plasztikus ecsetkezelése egy éjszakai modern nagyvárost kelt életre. A metropolisz lüktető vízióját egy sugárút szervezi komplex egységgé. A szimmetrikus középtengelyt kihangsúlyozzák a házak közötti villanyvezetékekre függesztett lámpák derengő búrái. Körben bérházak, kirakatokkal, reklámfeliratokkal és meleg fényben fürdő ablakokkal. Az eső áztatta kövezeten tükröződnek a város fényei, a nézővel szemben az automobilok serege várja, hogy az elmosódó négyzetekkel jelzett imbolygó figurák átszaladjanak a kereszteződésen.

Az éjszakai nagyvárosi látomást a dekoratív, absztraktba hajló modern kompozícióiról ismert kassai festő, Jaszusch Antal készítette. Az elmúlt két évtizedben a kassai művészettörténet-írás feldolgozta saját avantgárd múltját. A hosszas kutatómunka eredményeképpen kikristályosodott a két világháború közötti műtárgyakat leíró új fogalom, a „kassai modernizmus”.

Nyugat nagy műkritikusa, Ignotus írta a Kassai Naplóba Jaszusch 1924-es kiállításáról: „Él és dolgozik itt Kassán egy festőember, ki nem sokáig fog csakis Kassának dolgozni. […] Mert ha valahogy ki tudja innen juttatni Jaszusch a képeit: lehetetlen, hogy Bécsben, Berlinben, de még Párisban is meg ne hökkenjenek, egy kicsit vele ne részegedjenek az emberek annyi részeg erő, patakzás és kicsordulás láttára, mint ennek a roppant gazdag szláv embernek a képei. […] Mint a megőrült gobelinek, amiknek őrületében azonban van rendszer, mert van kemény kompozíció: úgy kavarognak a néző felé ezek a szín- és lendület-orgiák, mikben a sötét kigyulasztja a világosat, a szikrázás s a remegés kitör tűzvésszé, s az ívezetes vonalak olyan mozgást, lüktetést, sőt rotációt indítanak meg a képein, mit a szem valósággal ilyen mozgásnak lát és tapasztal, s nem tudja elhinni, hogy valójában mozdulatlan színfoltok előtt áll.” Hiába remélte Ignotus, Jaszuschnak nem volt esélye egyéni avantgárd művészetével kijutni a nemzetközi vizekre. Ez csak a közelmúltban történt meg, amikor a kassai modernizmus képviselőjeként tett szert hírnévre. A nemzetközi kutatás már felfigyelt jelentőségére, nem véletlenül szerepeltek dinamikus festményei a közép-európai klasszikus avantgárd hatásait feltérképező nagy kiállításon az elmúlt években.

Az egymást követő európai irányzatok, a szimbolizmus, expresszionizmus, kubizmus, konstruktivizmus, valamint az új tárgyilagosság és a neoklasszicizmus mind megtalálta a maga kifejeződését a nagy múltú felvidéki város művészeti életében. Az „átutazók” – például a cseh František Foltýn vagy a magyar Bortnyik Sándor – mellett idetartoznak Kassán élő olyan modern művészek is Jaszusch Antalon (Anton Jasusch) kívül, mint Bauer Szilárd (Konštantín Bauer) vagy Jakoby Gyula (Július Jakoby), akik művészetével már a magyar műértő közönség is megismerkedett. A kassai születésű Jaszusch a budapesti Képzőművészeti Főiskolán Balló Ede tanítványa volt 1904–1906 között, majd tanult a müncheni akadémián és a párizsi Julian Akadémián, de megfordult Nagybányán is. Korai stílusvilágára Rippl-Rónai kukoricás képépítése és Ferenczy Károly posztimpresszionista foltköltészete gyakorolta a legnagyobb hatást. De Jaszusch négyzetes ecsetvonásai teljesen egyéni expresszionista tájfelfogáshoz vezettek el a Tátra magas bércei között. Az első világháborús orosz és japán fogság után bezárkózott műtermébe, és az orfikus kubizmussal rokonítható, spiritualizmussal teli absztraháló nyelvezetet alakított ki.

Jaszusch, Antal (Jasszus Antal)'s futher works of art

Similar works of art

We are looking for high quality works of the selected artists for immediate purchase.

Details

Newsletter

Subscribe to our newsletter to stay informed about upcoming auctions, exhibitions, and newly arrived works of art.