Leopold Gottlieb Drohobych, 1879 - 1934, Paris
Leopold Gottlieb, lengyel-zsidó modernista festő volt. Testvére, Maurycy Gottlieb, szintén festő, Leopold születése előtt meghalt.
Leopold Gottlieb Jacek Malczewski vezetésével kezdte hivatalos művészeti képzését a krakkói Képzőművészeti Akadémián. Az akadémia elvégzése után Münchenbe költözött, ahol folytatta tanulmányait Anton Ažbe stúdiójában.
1904-ben, 21 éves korában Párizsban telepedett le, és a Montparnasse művészek körének tagja lett. Az 1904–1907 közötti időszakban négy másik művész társaságában Krakkóban, Lvovban, Bécsben, Berlinben és Warszawában csoportos kiállításokon mutatta be műveit. 1910-ben Jeruzsálembe költözött, hogy tanítson a Bezalel Művészeti Iskolában. Párizsba való visszatérése után az 1917–1919-es években részt vett a lengyel expresszionisták (formisták) kiállításán, és barátságba lépett lengyel művészekkel, Moses Kislingnel, Eugene Zakkal és Mela Muterrel. Művészi tehetségét az akkori neves kritikusok, André Salmon és Adolf Basler elismerték, és műveit az Őszi Szalonban, az Függetlenekben, a Société Nationale des Beaux Artes-ban és a Tuileriákban mutatták be. A bécsi szecesszió kiállításán vett részt. Részt vett a 1912-ben a barcelonai Galeries Dalmau-ban megrendezett lengyel művészet kiállításán is.
Az első világháború alatt csatlakozott a lengyel légiókhoz. A Légiókban való szolgálata során jeleneteket rajzolt és dokumentált, amelyek a mindennapi életét ábrázolták a katonaságban. Rajzait és litográfiáit a Lengyel Légiók Kiállításán mutatták be, amelyre 1917-ben került sor Lublinban. A háború után Lengyelországban telepedett le, Bécsbe költözött, majd Németországba.
1926-ban visszatért Párizsba, ahol kiállított a Galerie aux Quatre Chemins (1927), a d'Art de Montparnasse (1928), Bonaparte (1930) és Zak (1934) kiállításain. 1929-ben és 1930-ban csatlakozott a Lengyel Művészek Szövetségének kiállításához.
Gottlieb festményei gyakran a bibliai témákat ábrázolják, barna, zöld és rózsaszín gyöngyszínekkel, amelyek lineáris ritmussal felerősödnek. Festményeinek tartalma az ikonok és szimbólumok gazdag nyelvét mutatja be, amelyek a keresztény ikonográfiából születtek. Gottlieb számos híres ember portréit is megfestette, köztük Diego Rivera és Helena Rubinstein arképeit is.