Kérjük válasszon!

 

Festmények

 

Fotográfia

Czóbel Béla (1883 - 1976)

Szobában (Festőnő állvány előtt)

Az alkotáshoz eredetiségigazolást adunk!

Önnek is van Czóbel Béla képe?

Kérjen ingyenes értékbecslést, akár teljes hagyatékra is! Hasonló alkotását megvásároljuk készpénzért, átvesszük aukcióra vagy webgalériánkban kínáljuk.

Hogyan működik a webshop?

65 x 81 cm
Olaj, vászon
Jelezve jobbra lent: Czóbel

Ár kérésre

Érdekli ez az alkotás?

- Hívjon minket:

Telefonszám megjelenítése
- Vagy
Írjon nekünk

Mégse

Témák:  festő Enteriőr festőállvány szobában

Kategória:  Emberábrázolás Életkép

Stílus:  Nyolcak

Proveniencia: Korábban amerikai magántulajdonban.

  • Legnagyobb magyar festménygyűjtemény
    Több mint 100.000 magyar művészi alkotás.

  • Eredetiségigazolás minden megvásárolt képhez
    Eredetiségigazolás minden megvásárolt képhez

  • Személyes megtekintés galériánkban
    Egyeztetés után a Kieselbach galéria és aukcióházban, Budapesten.

  • Ingyenes festmény értékbecslés
    Ingyenes festmény értékbecslés

Tanulmány

Irodalom

Kállai Ernő: Új magyar piktúra 1900–1925. Amicus, Budapest, 1925.

Kállai Ernő: Czóbel Béla. Bisztrai Farkas Ferenc, Budapest, 1934.

Genthon István: Czóbel. Képzőművészeti Alap, Budapest, 1961.

Frank János: Alapélményem: Czóbel. Élet és Irodalom. 1975. augusztus 23.

Magyar Vadak Párizstól Nagybányáig. 1904–1914. Szerk.: Passuth Krisztina – Szücs György – Gosztonyi Ferenc, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 2006.

Kratochwill Mimi: Czóbel Béla. Kossuth – Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága – Magyar Nemzeti Galéria, Budapest–Szentendre, 2009.

Czóbel. Egy francia magyar. Szerk.: Barki Gergely – Bodonyi Emőke, Ferenczy Múzeum, Szentendre, 2014.

 

„Azt mondják – vallotta meg az öreg Czóbel Béla Frank Jánosnak –, szűk a témám: intérieur, tájkép, figura. Lehet. Én minden egyes képnél, minden egyes motívumban is új problémákat találok. Mindig a valóság alapján, modell után dolgozom, de a modell csak eszköz, amibe az ember belekapaszkodhatik.” A párizsi fauve-ok között tanult Czóbel nem ment messzire a témáért, a 20. század eleji avantgárdon edződött festészete sokszor megelégedett az őt körbevevő tárgyakkal és személyekkel. A most vizsgált képen is a műtermi otthonról készít leltárt: karcsú nyakú nőalak – feltehetően leánya, Lisa – csendes magányában üldögél a széken. Előtte festőállványnak döntött képek, asztalka és egy karosszék. A szürke padlóra terítve mintás szőnyeg fekszik, távolabb egy elhúzott sárga függöny, mögüle ágy kandikál ki. A falon vastag aranyrámába keretezett fekvő női akt nagy méretű kompozíciója rántja vissza a szemlélőt a művészet univerzumába. Ideillenek Kállai Ernőnek az Új magyar piktúrában megjelent korabeli sorai: „Míg az expresszionizmus és kubizmus számára a mai világváros hősies pátoszt, illetőleg racionális tárgyszerűséget jelentett, addig Czóbel Béla, kinek művészi kibontakozása színhely és idő dolgában szorosan összefügg ezeknek az irányoknak a küzdelmeivel, semmi mással nem törődött, minthogy a körülötte lévő tárgyakról nyugodt, jó képet fessen. Ezért is hat olyan vonzó, emberi pihenőnek. […] Czóbel tónusbeli elmélyedése a színek rendkívül sokrétű és bonyolult egymásra festésén át köti le a szemet. Az alkonyati homályba süllyedt színek intenzitása úgy lappang a felület lefogott tónusaiban, mint izzó parázs a szürke, de meleg hamu alatt. Nagy, puha hullámokban ömlik el a képeken a tónusok sötét, vörösesbarna, zöld és liláskék melegsége. Alóluk csak helyenként villog ki a tűzvörösnek, rózsaszínnek vagy aranysárgának egy-egy hirtelen, rövid felcsillanása.” Ilyen felcsillanó modern színpárosítás az asztalterítő narancs-zöld kontrasztja vagy a bal felső sarok lila-sötétnarancs kettőse. Az érett Czóbel legjobb fajta kolorizmusából tartott bemutatót ezen a korábban nem ismert, az Egyesült Államokból hazaszármazott vásznon.

Stílusvilága a datálatlan képet a 20-as évek közepére helyezi el az életművön belül, amikor Czóbel visszatért nagy sikerei színhelyére, Párizsba, de még megőrzött valamit a berlini korszak darabosan expresszív, naiv komponálásmódjából. Legközelebbi párhuzamai az olyan bonyolult téri rendszereket megmozgató, mégis nagy összegző színfoltokkal operáló kompozíciók, mint a Magyar Nemzeti Galériában őrzött 1922-es Műteremben vagy a dülöngélő ajtókeretbe foglalt Normandiai enteriőr (1926, magántulajdon). Itt is hangsúlyosak a széles színfoltokat keretező, torzított, szerkezetes elemek, lásd a halvány rózsaszín ruhás női hátára kirajzolódó széktámlát vagy a festőállvány sárga „ablakos” mintázatát. De a czóbeli piktúra nem a mesélő, rajzos részletekről szól, hanem a tömény, zamatos festékmatériáról. 1948-as kiállítása kapcsán a fiatal párizsi műkritikus, Jean Bouret érzékletes cikket írt a francia Arts folyóiratba (magyarul a Magyar Művészetben jelent meg), kifejtve festőiségének „testi” eredetét: „Czóbel elszántan ragaszkodott a nagy hagyományokhoz, Rouault és Bonnard hagyományához, a kifejezés festészetéhez, amely túlélte a fauvizmust. Ragaszkodott ehhez a gazdag festészethez, amelyben az anyag szerepet játszik, amelyben a tragikus az örömmel változik, a hús megtartja húsértékét, megtelik napfénnyel, megdagad az esőtől és nemcsak felület, amit össze lehet kenni, mint a kifestő füzetek ábráit, lilával, pisztáciazölddel vagy nyers rózsaszínnel. […] Czóbel festészetének olyan illata van, mint a meleg kenyérnek, amelyet lassan dagasztanak és sütnek kőrisfa és venyigék tüzén, világít, mint a jó kövér petróleumlámpák, amelyek rózsásra festik a serény varrónők arcát Vuillard képein. Nem fitymálja az embert, a fát, a sziklát, az eget, az almát, a virágot, hanem felmagasztosítja, átadja, mint a természet üzenetét a mohó és mindent befogadó szemnek: maga a kifejezés és nyelv, nem titkos nyelv, mint a háborús jelentéseké, hanem egy nyelv, amelyben világosan csengenek a barátság, a melegség, az öröm, a művészet szavai, egy gyönyörű emberi nyelvezet, ami Czóbelt a modern Magyarország legelső festőjévé avatja.”

Hasonló alkotások

Készpénzes, azonnali megvételre keressük a felsorolt művészek kvalitásos alkotásait

Részletek

Hírlevél feliratkozás

Értesüljön elsőként aukcióinkról, kiállításainkról és aktuális ajánlatainkról!