Kérjük válasszon!

 

Festmények

 

Fotográfia

Szigeti Jenő (1881 - 1944)

Napsütötte udvar Nagybányán, 1910 körül

Az alkotáshoz eredetiségigazolást adunk!

Önnek is van Szigeti Jenő képe?

Kérjen ingyenes értékbecslést, akár teljes hagyatékra is! Hasonló alkotását megvásároljuk készpénzért, átvesszük aukcióra vagy webgalériánkban kínáljuk.

Hogyan működik a webshop?

95 × 95 cm
Olaj, vászon
Jelezve jobbra lent: Szigeti Jenő

7 995 000 Ft  
19 513 EUR / 20 464 USD / 18 305 CHF

Érdekli ez az alkotás?

- Hívjon minket:

Telefonszám megjelenítése
- Vagy
Írjon nekünk

Mégse
  • Legnagyobb magyar festménygyűjtemény
    Több mint 100.000 magyar művészi alkotás.

  • Eredetiségigazolás minden megvásárolt képhez
    Eredetiségigazolás minden megvásárolt képhez

  • Személyes megtekintés galériánkban
    Egyeztetés után a Kieselbach galéria és aukcióházban, Budapesten.

  • Ingyenes festmény értékbecslés
    Ingyenes festmény értékbecslés

Tanulmány

Irodalom

Zsadányi Oszkár: Egy elfelejtett mártír festőművész: Szigeti Jenő. Új Élet, 1979/18., oldalszám nélkül.

Magyar Vadak Párizstól Nagybányáig 1904–1914. Szerk.: Passuth Krisztina – Szücs György, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 2006.

 

Szablya-Frischauf Ferenc 1912-es visszaemlékezésében úgy idézte meg a nagybányai iskola századfordulós hőskorát, mint a nyári verőfényben fürdőző stúdiumok idilli helyét: „A munka megkezdődik. A rajzoló szén recsegésén kívül az iskolában semmit sem hallani, és ezt a csendet érdekesen egészítik ki a rajzoló művészek szabályosan ismétlődő ritmikus mozdulatai. Az iskola felett a verőfényben madarak repülnek és énekelnek. Iskola ideálisabb helyen nem lehet. S mint Krisztus tanítványai között, úgy jár-kel Hollósy Simon növendékei között. Állványtól állványhoz megy és korrigál. Nagy tisztelettel hallgatják.” A nagybányai művésztelep legmeghatározóbb fényviszonyait a nyári verőfény jelentette. Ebben fürdőzött a fiatal Szigeti Jenő is, akinek útját szintén Hollósy mester egyengette. A négyzetesre szerkesztett posztimpresszionista képet a napsütötte és árnyékos foltok rajzos arabeszkje szervezi szőnyegszerű egységgé. A napfény a képteret keresztbemetsző nyújtózkodó, sötétlila faágat élénk pink flekkekkel pettyezi. Sehol egy fekete „szín”, csak mályva és lila vetett árnyékok. Erre feleselnek a sötét- és világoszöld lombok. Az ácsolt veranda kobaltkék árnyékot rajzol a ház fehéren világító falára.

Szigeti nagybányás verőfényt ünneplő kompozíciója olyan jellegzetes posztimpresszionista festőket idéz, mint Ziffer Sándor vagy Pechán József. Pedig a kevéssé ismert alkotó életét nem csak a napsütés jellemezte. Szigeti budapesti kisiparoscsaládba született Schönfeld néven. 1899-ben Münchenben tanult Hollósy Simon magániskolájában, majd követte mesterét Nagybányára is. Kiállított a Műcsarnokban, a Művészházban és a Nemzeti Szalonban, majd megjárta Németországot, de Párizsban és Amerikában is tett tanulmányutat. Évekig az Országos Izraelita Tanítóképző rajztanáraként tevékenykedett, majd 1944-ben elhurcolták a nyilasok a Nagydiófa utcai csillagos házból, és egy koncentrációs táborban vesztette életét. Alig ismert életművének nagyobb része elkallódott. Eddig nem nyílt lehetőség beemelni nagy műgyűjteményekbe, de a neves Vasilescu-kollekcióba mégis bekerült több olyan pasztellrajza, amely művészbarátja, Nagy István műveivel mutat rokonságot.

Hasonló alkotások

Készpénzes, azonnali megvételre keressük a felsorolt művészek kvalitásos alkotásait

Részletek

Hírlevél feliratkozás

Értesüljön elsőként aukcióinkról, kiállításainkról és aktuális ajánlatainkról!